Meb, Merkezi Sistem Ortak Sınav Çalışma Takvimlerini Açıkladı

Meb, Merkezi Sistem Ortak Sınav Çalışma Takvimlerini Açıkladı..

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni ortaöğretime geçiş sisteminde yapılacak ortak sınavların çalışma takvimlerini açıkladı. Merkezi Sistem Ortak Sınav Yapılacak Derslerin Çalışma Takvimine Göre Konu/Kazanımların Dağılım Çizelgeleri indirmek için tıklayınız.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen yazı:

“T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

Sayı : 68128140/480/2463603 13/09/2013

Konu: Merkezi Sistem Ortak

Sınav Çalışma Takvimleri

………….. VALİLİĞİNE

(Milli Eğitim Müdürlüğü)

Ortaokulların 8 inci sınıflarında 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji. T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde; bir dönemde iki sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı merkezi sistem ortak sınav şeklinde uygulanacaktır.

Merkezi sistem ortak sınavların yapılacağı tarihe kadar öğretim programlarının işlenişindeTürkiye genelinde birlik sağlamak amacıyla 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılına mahsus olmak üzere, çalışma takvimine göre konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgeler hazırlanmış ve “http: //ttkb.meb.gov.tr/” adresinde yayımlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavda kapsam birlikteliğinin sağlanması açısından öğretmenlerin yıllık planlarını uygulamalarında bu çizelgelerin dikkate alınması önem arz etmektedir.

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında birinci dönem merkezi sistem ortak sınavın 2013 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi sistem ortak sınavın ise 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılması planlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavlann kesin tarihleri ile uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlığımızca hazırlanacak yönerge ve kılavuzla düzenlenecektir.

Çalışma takvimine göre konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgelerin uygulanmasında aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir:

1. Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından “BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ın yapılacağı tarihe kadar olan konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

2. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretiır yılının başından “İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm konu/ kazanımlarla sınırlı olacaktır.

3. “BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV’m ve “İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV“ın yapılış tarihi itibariyle, çalışma takviminde belirtildiği şekilde konu/ kazammların süresi içindi işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacaktır.

4. Çizelgelerde “birinci dönem merkezi sistem ortak sınav” ve “ikinci dönem merkezi sistem ortak sınav” dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar için belirtilmiş olan tarihler öneri niteliğinde olup öğretmenler bu sınavları belirleyecekleri bir tarihte de yapabileceklerdir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof.Dr. Emin KARİP

Bakan a.

Kurul Başkanı”

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Eylül 24, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 0
Okunma : 399
Samsun Ambartepe Eroğlu İ.Ö.O Öğretmen Sorunu
Ekim 01, 2014
|
Kategori: MEB Şikayet
Samsun’un Terme ilçesinne yapmış olduğum ücretli öğretmenlik müracaatında, kpss puan sıralamasına göre görev sırası geleceği belirtildi. Fakat ambartepe eroğlu ilköğretim okuluna eğitim mezunu o..
Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Ekim 01, 2014
|
Kategori: MEB Şikayet
İlköğretim matematik öğretmenliği mezunuyum. Kırıkkale il milli eğitim müdürlüğüne ücretli öğretmenlik için başvurmuştum. İlköğretim matematik öğretmenliğine bu branş türünden atama yapılmadı. Ataması..
Aksaray Ortaköy Anadolu Öğretmen Lisesi Ders Kitapları Kullanılmıyor
Ekim 01, 2014
|
Kategori: MEB Şikayet
Kurumunuza bağlı Aksaray Ortaköy Anadolu Öğretmen Lisesi’nde öğretmenlerimiz devletin verdiği kitaplar yerine kırtasiyelerde satılan kitaplardan ders işlemektedirler ve öğrencilerden bu ikinci k..
Kartal Milli Eğitim Vakfı Ortaokul Sorunu
Ekim 01, 2014
|
Kategori: MEB Şikayet
Kartal uğur mumcu mah. milli eğitim vakfı orta okuluna giden iki çocuğum var. Okulumuza geçici imam hatip getirilmiştir ve okulların açıldığı günden beri karşı çıkanlar tarafından okul önünde eylemler..
Osmaniye Bahçe İlçesi Ücretli Öğretmen Atamaları
Ekim 01, 2014
|
Kategori: MEB Şikayet
4 yıllık eğitim fakültesi bitirdim. Ücretli öğretmenliğe başvuru yaptım. Sonuç başvuru olumsuz. Ben evde otururken 2 yıllık bitirmişler ya sınıf öğretmeliği ya da branş öğretmeliği yapmaktadırlar. Yön..