Şikayet.com

EĞİTİM ŞİKAYETİM VAR EĞİTİM ŞİKAYET, EĞİTİM HABER

Eğitimin Yeni Sorunu ‘Sağlık Meslek Liseleri’

Eğitimin Yeni Sorunu ‘Sağlık Meslek Liseleri’..

Okullarda ders başı heyecanı yaşanırken, özel sağlık liselerinde kriz var. Sürekli artan hemşire, anestezi, acil tıp gibi yardımcı sağlık personeli ihtiyacının yarattığı liseler çığ gibi arttı.

Özel sağlık lisesi açan kurucular, 2013 çalışma iznini ve ruhsatını alarak, şubatta mevcut yönetmelik hükümlerine göre okulunu düzenledi. *Denetlemelerden sonra, Meb’in uygun gördüğü kontenjanlara göre kayıt aldılar. *MEB, 2 Ağustos’ta yönetmeliği değiştirdi. *Okul açmayı bazı şartlara bağladı.

İki geçici maddeyle mevcut ruhsatlı okulları da içine alarak, yeni koşulların yerine getirilmesini istedi. Bu değişiklik öncesinde, Meb’in okulun fiziki koşullarına uygun verdiği kontenjanlara göre kayıt yapılırken, stajlarda bir öğrenci kısıtlaması yoktu. Ancak değişiklikle, kontenjanlar staj yapılacak hastanenin personelinin yarısı kadar oldu. Bu okulların en az 50 yatak kapasiteli bir hastaneye bağlı olma zorunluluğu var. Ayrıca, bu hastanenin okula en fazla 30 km. mesafede olması gerekiyor.

Bu değişiklikler ve genelge, bazı okulların kapanmasına yol açacak. Bildiğim kadarıyla öğrenciler 11 ve 12’nci sınıflarda staj yapacak. Staja göre öğrenci sayısı azaltıldı. Ancak birçok okul, öğrencilerini eski kontenjan sayısına göre kaydetti.

İşte bu günlerde bunun kargaşası yaşanıyor… Bence yönetmelik geriye doğru işletilerek, daha önce izin verilen okullar mağdur edildi. Bir okula yerleşemeyen öğrenci sayısı yaklaşık 500 bin. Çocuklarını ücret ödeyerek kaydettiren veliler, açılış izni verilmediğini öğrenince isyan etti. Sektör mağduriyetleri önleyecek değişiklik bekliyor.

Ancak kimse ne olacağını bilmiyor. Oysa çözüm basit: Yönetmelikte yapılan değişiklik, sonraki ders yılına ertelenecek. Bu madalyonun birinci yüzü.

Gelelim madalyonun ikinci yüzüne.

MEB’den aldığım bilgilere göre, şartları yerine getirmeyen okullara kesinlikle açılma izni verilmeyecek. Kurucular, özel sağlık meslek lisesi yatırımlarını, farklı türdeki okullara dönüştürebilecek.

Tabii ki fiziki ortam, staj ve hastane şartları yerine getirilmeli. Eğitim uzman öğretmenlerce verilmeli. Sağlık ciddi eğitim ister. Gerçekler ortada. Peki, hiç günahı olmayan öğrenci ve veliler şimdi ne yapacak? MEB’in değerli yöneticilerinin, bu insanlarımıza yol göstereceğine inanıyorum.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Eylül 19, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 0
Okunma : 484
Beykent Üniversitesi Yıllık Zam Oranı
Temmuz 04, 2015
|
Kategori: Üniversiteler
Birçok vakıf üniversitesi zamları biner biner yapar, azar azar çoğaltır. Beykent Üniversitesi bir senede 5 bin tl zam yaparak “nasıl olsa gelecekler” diyerek öğrencileri hiçse saymış durum..
Avukat Mahmut Düşün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Temmuz 04, 2015
|
Kategori: Liseler
Okuldan 12.06.2015 tarihinde mezun oldum, çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü öğrencisiydim. Staj eğitimi alıyorduk ve son bir buçuk ayın staj ücretini alamadık. Okul bizden 20 tl diploma parası istiyor,..
Avukat Mahmut Düşün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Temmuz 04, 2015
|
Kategori: Liseler
Avukat mahmut düşün mesleki ve teknik anadolu lisesi’nde 4 yıl okudum. Her zaman haksızlık gördüm. Bu yıl mezun oldum ve benden diploma parası istiyorlar. Bizi hiç bir şekilde aydınlatmıyorlar. ..
İzmir Büyükçiğli Anadolu Lisesi Diploma Parası Alıyor
Temmuz 04, 2015
|
Kategori: Liseler
Okulumuzun müdür yardımcısı geçen yıl da aldık, bu yıl da alacağız diyerek 50 tl diploma parası istiyor yoksa vermeyeceklerini de dile getiriyor. Geçen yıl mezun olan arkadaşlarım ise onların para ver..
Meb A2 Ehliyet Sınavı
Temmuz 04, 2015
|
Kategori: Sınavlar
Selam, bu gün Yavuz Selim İmam Hatip Orta okulunda a2 ehliyet sınavına girdim. Aynı anda 7 veya 8 motorsikletli aynı anda parkurda motor sürüyordu. Müthiş bir kargaşa hakimdi, kim kontrolör, kim değil..
222